november 18 2021 0Komentár

Pekný článok o záchranárčine v IndexMag

Dagmar Struckelová zo SAR DA Slovakia: Náročný výcvik psovoda i psa stoja za záchranu ľudského života

 redakcia10. novembra 2021komentár: 15 min. čítania

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. Presvedčí vás o tom aj Dáška, ktorá je súčasťou o.z. SAR DA Slovakia. Ide o združenie dobrovoľných kynológov-záchranárov, ktorí cvičia záchranárske psy a tiež pomáhajú záchranným zložkám pri vyhľadávaní stratených ľudí v lesoch, na poliach či ľudí, ktorí môžu byť zasypaný v ruinách.

Dáška je majiteľkou salónu Verterra, ktorý poskytuje služby úpravy psíkov aj mačičiek. Najcennejším ocenením je titul MAJSTER EURÓPY V STRIHANÍ PSOV 2004

Dáška sa už 12 rokov venuje dobrovoľnej kynologickej záchranárčine popri svojej práci. Jej zamestnanie však neuteká od zvierat. Pracuje totiž ako profesionálny groomer psov a mačiek. Nás zaujímalo, prečo sa začala venovať vyhľadávaniu stratených ľudí za pomoci dohľadávacích psíkov.

Dáška je majiteľkou salónu Verterra, ktorý poskytuje služby úpravy psíkov aj mačičiek. Najcennejším ocenením je titul MAJSTER EURÓPY V STRIHANÍ PSOV 2004

Prečo si sa rozhodla stať sa súčasťou oz SAR DA?

Vlastne som sa nerozhodla. Pomáhanie mám v krvi už od malička, keď som zachraňovala zvieratá a chcela som byť buď sestričkou, alebo veterinárkou. Ale k samotnej záchranárskej kynológii ma priviedla náhoda. Moje priateľky ma pozvali na prvé záchranárske sústredenie a od tohto momentu som vedela, že toto chcem robiť už navždy.

Foto: Dagmar Struckelov so svojou sučkou Holandského ovčiaka Zivou SARDA
Foto: Dagmar Struckelov so svojou sučkou Holandského ovčiaka Zivou

Koľko hodín týždenne trénujete so psíkom? 

Ak to zrátam na hodiny tak je to približne 12 až 16 hodín týždenne. Svojmu psíkovi sa venujem predovšetkým v teréne, teda v lesoch, na poliach, lúkach alebo potom na cvičisku.

Využila si tento výcvik už aj v teréne pri ozajstnom prípade?

Samozrejme. Cieľom našej skupiny SAR DA Slovakia je príprava psov a psovodov čiže ZT-záchranárskych tímov na reálne využitie. 

Aké vlastnosti by mal mať človek a pes, aby sa mohli venovať tejto aktivite?  

Tých vlastností je samozrejme viac. No ja by som určite spomenula vytrvalosť a trpezlivosť. Príprava psíka, ako aj psovoda je v tomto prípade beh na dlhú trať. No prináša ovocie, chce to len sebazaprenie a trpezlivosť. 

Práci využívajú aj Google Maps, Guru Maps, Locus Maps, Google Earth, Mantrailing App
Pri práci využívajú aj Google Maps, Guru Maps, Locus Maps, Google Earth či Mantrailing App

Používate pri záchrane strateného človeka aj nejaké aplikácie?

Je ich niekoľko, ide predovšetkým o rôzne mapové aplikácie. Samozrejme Google Maps, Guru Maps, Locus Maps, Google Earth, Mantrailing App a podobne. 

Ako dlho trvá výcvik jedného psa, aby efektívne zvládal všetky povely a aby strateného človeka dokázal nájsť?

Výcvik záchranárskeho psa trvá približne 2 až 3 roky, aby sa pripravil na skúšky. Ak aj psík zloží skúšky, neznamená to, že práca psovoda skončila. Aby bol psík pripravený na prácu a jeho výkon bol ustálený trvá to približne ďalšie 1 až 2 roky. Psa je potrebné neustále cvičiť a držať ho v pracovnom móde, aby sme ho mohli a vedeli na reálne nasadenie použiť. 

Mária Sceranková so psíkom plemena Cane corso Astonom
Mária Sceranková so psíkom plemena Cane Corso Astonom

Ako sa cvičí pes na záchranu ľudí? Používajú sa pri výcviku špeciálne pomôcky?

Najprv musím mať v hlave, čo presne psa chcem naučiť a čo budem na záver pri práci od psa vyžadovať, čiže, čo bude náš cieľ. A potom potrebujem už len správny systematický  tréningový plán a správnu odmenu, kvôli ktorej je pes ochotný robiť to, čo od neho potrebujem. Okrem rôznych odmien sa používajú rôzne aporty, lopty či špeciálna vôdzka tzv. klzná vôdzka špeciálne obojky s GPS navigáciou, kužele či dokonca vedrá.

Aké plemená sú ideálne na záchranársky výcvik? Môže to vykonávať aj miešanec?

Čo sa týka plemien, nie sú tu žiadne limity, aj keď samozrejme sú plemená, ktoré na takúto prácu majú väčšie predispozície. Sú to pracovné alebo poľovné psy. No aj rôzne krížence sú častokrát veľmi šikovné a vedia byť veľmi spoľahlivé. 

Má každý pes svoje špeciálne zameranie?

V našej skupine viac menej áno.  Keďže v záchranárskej kynológii je veľa odvetví, na ktoré sa cvičia psy – stopy, plochy, ruiny, lavíny, voda každé z nich má svoje špecifiká, aj keď sa vždy zachraňujú ľudia.  Je vhodné, aby sa pes venoval jednej poprípade dvom odvetviam, ktoré sa navzájom nevylučujú, aby sa to, čo má robiť naučil čo najlepšie a najspoľahlivejšie. V našej brandži nejde len o body a skúšky, ale hlavne o ľudský život.

Z ľava - Majka a Aston (Cane corso), Diana a Sandra (kríženec), Dáška a Ziva (Holandský ovčiak)
Z ľava – Majka a Aston (Cane Corso), Diana a Sandra (kríženec), Dáška a Ziva (Holandský ovčiak)

Sú miesta, lokality, kde pes nedokáže nájsť človeka? Čo psovi najčastejšie bráni pri vyhľadávaní človeka? 

To či pes nájde alebo nenájde strateného človeka samozrejme záleží nielen od jeho pripravenosti a schopnosti psovoda posúdiť jeho sily, ale tiež od terénu a šírenia pachu v ňom. Napríklad vysokohorské terény, alebo naopak hlboké rokliny, kde sa pach šíri nie bežným spôsobom, ale taktiež prúdenie vzduchu extrémnym spôsobom, či extrém v teplote, kedy pes pracuje ovplyvňuje jeho výsledok práce. Tu je veľmi dôležité aj posúdenie psovoda, čo je, alebo nieje kvalitne prehľadané a podľa toho sa do terénu nasadzujú iné zložky.

To, že pes musí mať špeciálny výcvik je zrejmé, ale aký výcvik absolvuje jeho sprievod? 

Barbora Mirinicová na cvičení imitujúce reálne nasadenie SARDA
Barbora Mirinicová na cvičení imitujúce reálne nasadenie

Okrem psíkov pripravujeme psovodov aj pomocníkov na prácu záchranára a naši členovia absolvujú 33 hodín školenia Prvej pomoci, topografické školenia. Máme rôzne prednášky o šírení pachov či cvičenia, ktoré imitujú reálne nasadenie, v ktorom sa precvičujú rôzne situácie, ktoré môžu nastať aj s poskytnutím PP a prípadným vyprostením figuranta.

Dagmar Struckerová

Aké úspechy ste dosiahli?

Okrem úspešne zložených skúšok, ktoré sú predprípravou na reálne nasadenie, v rámci ktorých som získala aj nomináciu na MS záchranárskych psov sú to samozrejme všetky pátracie akcie, kde sme ako celý tím pomohli pri nájdení stratenej ešte živej osoby. 

Na aký prípad nikdy nezabudnete?  

Pamätám si všetky pátracie akcie, ktorých som sa zúčastnila. Ale samozrejme NAJ prípad bol pre mňa ten, kedy som priamo ja s mojou sukou Zivou našli živého pána, ktorý bol stratený niekoľko hodín.  Išlo o 91 ročného seniora, ktorý bol zakliesnený v kríkoch. Bez včasného nájdenia a pomoci by to najskôr neprežil.  To je moment, keď si človek povie, že takéto chvíle stoja za všetku tú drinu a námahu pri tréningoch.

sarda